Neden uzmantavsiyesi.com

İnternet çağında yaşıyoruz, bilgiye erişmek çok kolay. İstediğimiz bilgiye, istediğimiz zaman erişebiliyoruz. Google, Yahoo, Facebook, Twitter, Instagram, online forumlar, bloglar vb. bilgiye anında erişme ihtiyacımızı merkezinde tutan çevirimiçi platformlar. Bu platformlar üzerinden eriştiğimiz bilgiler çok hızlı tüketilen bilgiler. Bilgiye ulaşıyoruz ve ulaşmamızla tüketmemiz bir oluyor.

Tecrübe ise bilgiden farklı bir kavram. Çevirimiçi ve çevrimdışı hayatta eriştiğimiz bilgileri, kendi zihinlerimizde belirli sinirsel bağlantılar kurarak tecrübeye dönüştürüyoruz ve bu bir anda olmuyor. Tecrübe sahibi olmak için, edindiğimiz bilgileri zaman içinde hatalar yapa yapa belirli bir sebep-sonuç ilişkisi kalıbına oturtuyoruz. Yaptığımız bu hataların, muhakkak bir fırsat maliyeti oluyor ve bu fırsatların maliyetleri çok yüksek olabiliyor.

Örneğin, ABC şirketine bir iş başvuru yapacaksınız. İnternette arama yaparak, iyi bir özgeçmişin nasıl hazırlanabileceğiyle alakalı binlerce bilgiye ulaşabilirsiniz. Bu bilgiler ışığında çok güzel bir özgeçmiş de hazırlayabilirsiniz ama ABC şirketinde çalışan ya da çalışmış bir kişinin, daha doğrusu sizin geçmekte olduğunuz süreçten başarıyla geçmiş bir kişinin özgeçmişinizi gözden geçirip, siz başvurunuzu yapmadan önce size özgeçmişinizle alakalı tavsiyeler vermesi, sizce de ABC şirketinde işe girme ihtimalinizi daha çok arttırmaz mı?

Ya da ABC şirketinde mülakata çağrıldınızı düşünelim. İnternette, mülakata nasıl hazırlanılması gerektiğiyle alakalı yine binlerce bilgiye ulaşabilirsiniz fakat ABC şirketinde çalışmış ya da çalışan, bu mülakat sürecini başarıyla geçmiş bir kişiden, mülakatta nelere dikkat etmeniz gerektiğiyle alakalı tavsiye almak sizin o işe girme ihtimalinizi daha çok arttırmayacak mıdır?

Başka bir örnek de meslek seçimiyle alakalı olsun. Üniversite sınavına girdiğinizi düşünün. Sınavın sonucunda aldığınız puanla, ya tıp fakültesini okuyup doktor olacaksınız ya da mühendislik fakültesini okuyup mühendis olacaksınız. Burada bir seçim yapmanız gerekiyor ve bu seçim hayatınızın geri kalan kısmını doğrudan etkileyecek bir seçim. Google’da “tıp mı seçsem mühendislik mi” gibi bir arama yapıp bir sürü bilgi kaynağına ulaşabilirsiniz. Bu kaynaktaki bilgilerin çoğu bizzat bu meslekleri icra eden kişiler tarafından sağlanmış da olabilir. Fakat, bu iki alanda da tecrübe sahibi olan ve işini çok iyi yapan birkaç doktor veya mühendisten alacağınız birebir tavsiyeler sizce de daha doğru bir tercih yapmanıza imkan sağlamaz mı?

Tecrübe aslında, hayatta edindiğimiz ve bizim için maliyeti en yüksek olan varlığımız. Bunun yanında, sadece bir şirkete ya da kuruluşa dedike ettiğimiz yegane değer de aslında yine tecrübelerimiz.

Paylaşım ekonomisi denilen, Airbnb, Uber, Lyft vb. çok kısa zamanda büyük kitlelere ulaşan markaların da aslında kullandığı temel iş modeli bu. Boşta duran ve fazladan kapasitesi olan herhangi bir varlığın başka insanlarla paylaşılarak paraya dönüştürülmesi.

uzmantavsiyesi.com’un da asıl amacı, paylaşım ekonomisi tabanlı, insanların tecrübelerini, kendilerine danışan diğer insanlarla paylaşarak, paraya dönüştürmesini sağlamak. Bunu yaparken de, hem tecrübe sahibinin hem de danışanın faydalandığı kazan-kazan modeliyle her iki tarafında kazançlı çıkacağı bir mikro danışmanlık platformu sağlamak.

23/06/2018
Malcare WordPress Security